Infekcje intymne mężczyzn – objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba przenoszona drogą płciową (Sexual Transmitted Diseases, STD) znana jest także jako choroba weneryczna (Venereal Disease, VD). Oba terminy oznaczają infekcję bakteryjną, wirusową, grzybiczą lub pasożytniczą, przenoszoną w wyniku kontaktu seksualnego (pochwowego, analnego lub oralnego) bez zabezpieczenia z osobą chorą. Jednakże nie oznacza to, że seks jest jedynym sposobem przenoszenia infekcji intymnych. W zależności od konkretnego patogenu, infekcje mogą być również przenoszone poprzez używanie wspólnych igieł lub bezpośredni kontakt.

Objawy infekcji intymnych u mężczyzn

Infekcje intymne u mężczyzn mogą przebiegać bezobjawowo, co często skutkuje nieświadomym zarażaniem innych. Zwykle pierwsze objawy są przez Panów bagatelizowane lub leczone „domowymi sposobami”. Wynika to z faktu, że dla większości mężczyzn jest to wstydliwe, przez co odwlekają wizytę u specjalisty. Należy podkreślić, że takie zachowanie jest niewłaściwe i nieodpowiedzialne, ponieważ może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak niepłodność lub rozwój nowotworu.

Objawy, które powinny zwrócić uwagę Panów to:

  • ból lub dyskomfort podczas stosunku;
  • ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu;
  • owrzodzenia, guzy lub wysypki na lub wokół penisa, jąder, odbytu, pośladków, ud lub ust;
  • nietypowa wydzielina lub krwawienie z prącia;
  • bolesne lub opuchnięte jądra.

Do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc?

Infekcje intymne to choroby, z którymi nie wolno zwlekać. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza POZ, który udzieli niezbędnej i szybkiej pomocy. W zależności od nasilenia infekcji i objawów wiodących może nas skierować do specjalistów, takich jak: dermatolog/wenerolog (zmiany skórne), urolog (ból i dolegliwości układu moczowego) lub ginekolog (ból i dolegliwości układu rozrodczego).

Diagnostyka chorób wenerycznych

W większości przypadków lekarze nie są w stanie zdiagnozować przyczyny infekcji intymnej na podstawie samych objawów. Dlatego zaleca się wykonanie testów w celu potwierdzenia diagnozy i ustalenia patogenu, będącego przyczyną infekcji. Umożliwiają to testy laboratoryjne, szczególnie te oparte o metody Real-Time PCR, ponieważ każdy patogen zostawia swój ślad genetyczny. Materiałem do badań może być wymaz z genitaliów, w zależności od miejsca powstania zmian – wymaz z prącia lub wymaz z cewki moczowej. Niezależnie od tego czy materiał do badania zostanie pobrany przez personel medyczny, czy samodzielnie w domu, należy z nim postępować zgodnie instrukcją laboratorium diagnostycznego.

Wykonanie testów jest rekomendowane również w przypadku osób zmieniających partnerów, nawet jeśli nie mają objawów. Początkowy bezobjawowy okres rozwoju choroby może maskować namnażanie się patogenu, powodowane przez niego uszkodzenia organów i narządów oraz przenoszenie na inne osoby.

W ofercie genXone dostępne są badania pozwalające na wykrycie i identyfikację podczas jednej analizy nawet 20 patogenów wywołujących infekcje układu moczowo-płciowego. Cała oferta badań diagnozujących infekcje układu moczowo-płciowego znajduje się TUTAJ.

Leczenie infekcji intymnych

Większość infekcji intymnych u mężczyzn można skutecznie wyleczyć lub opanować. Ważna jest w tym względzie wczesna diagnoza. Identyfikacja patogenu sprawczego pozwala na wdrożenie leczenia celowanego. Jest ono istotne, ponieważ antybiotyki nie zadziałają na wirusy a leki przeciwwirusowe nie zwalczą bakterii. W przypadku koinfekcji (tj. zakażenia przez kilka różnych patogenów) może być konieczne leczenie skojarzone z kilku preparatów o różnym sposobie działania. Aby terapia była skuteczna, lekarstwa powinni przyjmować wszyscy partnerzy seksualni utrzymujący ze sobą kontakty. W czasie kuracji konieczne jest także powstrzymanie się od aktywności seksualnej. Dodatkowo, należy pamiętać, żeby przyjąć całą serię leków zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przerywać terapii gdy tylko poczujemy się lepiej. Jeśli zaś objawy nie ustąpią po zakończeniu leczenia należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. W przeciwnym wypadku narażamy się na nawrót infekcji w formie przewlekłej i powikłania.