I. Postanowienia ogólne
- Regulamin organizacyjny podmiotu genXone Spółka Akcyjna (zwaną dalej „podmiotem leczniczym”) stosownie do postanowień art. 24 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. nr 112, poz. 654z późn. zm.) określa w szczególności:
a) firmę podmiotu leczniczego,
b) cele i zadania podmiotu leczniczego,
c) strukturę organizacyjną zakładu leczniczego,
d) rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych,
e) miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych,
f) przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego,
g) organizację i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego oraz warunki współdziałania tych jednostek lub komórek dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym i administracyjno-gospodarczym,
h) warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych,
i) wysokość opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej,
j) organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat,
k) wysokość opłat za świadczenia zdrowotne, które mogą być zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami odrębnymi, udzielane za częściową lub całkowitą odpłatnością,
l) sposób kierowania jednostkami lub komórkami organizacyjnymi zakładu leczniczego,
m) postanowienia końcowe. - Podmiot leczniczy działa na podstawie:
a) powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie,
b) wpisu do właściwego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą,
c) niniejszego regulaminu organizacyjnego stworzonego zgodnie z art. 24 Ustawy o działalności leczniczej.
II. Firma podmiotu leczniczego
- Podmiotem leczniczym jest genXone Spółka Akcyjna z siedzibą w Złotnikach, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000743838.
- Podmiot leczniczy, o którym mowa w ust. 1, wykonuje działalność leczniczą przy pomocy zakładu leczniczego działającego pod nazwą genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej.
- genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej zarejestrowane jest w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą przez Wojewodę Wielkopolskiego pod nr-em 000000209822.
- genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej jest zarejestrowane w Ewidencji Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w KIDL pod numerem: 3859.
III. Cele i zadania podmiotu leczniczego
- Celem podmiotu leczniczego jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie służącym zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
- Do zadań podmiotu leczniczego genXone SA w szczególności należą:
a) udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu badań diagnostycznych w genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej,
b) pobierania materiału biologicznego do badań,
c) prowadzenia na bieżąco obowiązującej dokumentacji medycznej.
IV. Struktura organizacyjna zakładu leczniczego
1. W strukturę podmiotu leczniczego genXone Spółka Akcyjna wchodzi jeden zakład leczniczy: genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, w ramach którego działa jedna jednostka organizacyjna:
– Laboratorium Diagnostyczne.
2. W skład jednostki organizacyjnej Laboratorium Diagnostyki wchodzą następujące komórki organizacyjne:
– Laboratorium Diagnostyki Molekularnej,
– Punkt Pobrań materiału do badań.
V. Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
genXone SA Laboratorium Diagnostyki molekularnej wykonuje działalność leczniczą w rodzaju diagnostyki laboratoryjnej w następującym zakresie:
a) badania diagnostyczne genetyczne – infekcje układu oddechowego
b) badania diagnostyczne genetyczne – infekcje układu moczowo-płciowego
c) badania diagnostyczne genetyczne – infekcje układu pokarmowego
d) badania diagnostyczne genetyczne – infekcje układu nerwowego
e) badania diagnostyczne genetyczne – SARS-CoV-2 (test Real Time PCR)
f) badania diagnostyczne analityczne – SARS-CoV-2 (test antygenowy)
g) badania diagnostyczne immunoenzymatyczne – alergologiczne
VI. Miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych
Siedzibą podmiotu leczniczego są Złotniki, (gm. Suchy Las), ul. Kobaltowa 6. W siedzibie podmiotu leczniczego znajduje się zakład leczniczy genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej.
Świadczenia zdrowotne – badania diagnostyczne realizowane są w Złotnikach przy ul. Kobaltowej 6. Ponadto, świadczenia realizowane są w:
a) jednym tymczasowym punkcie pobrań materiału w kierunku SARS-CoV-2:Punkt Pobrań –Tarnowskie Termy, ul. Nowa 54, 62-080 Tarnowo Podgórne
b) Punkcie Pobrań materiału do badań działającym w obrębie podmiotu leczniczego Bo.Medica, ul.Rynkowa 18, 62-081 Przeźmierowo.
VII. Przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostce i komórkach organizacyjnych podmiotu leczniczego oraz organizacja i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego
- Świadczenia zdrowotne udzielane są wyłącznie przez pracowników medycznych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania świadczeń, potwierdzone dyplomami, certyfikatami i spełniającymi wymagania nadrzędne w tym Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. 2001 nr 100 poz. 1083 z późn. zm.).
- Świadczenia zdrowotne udzielane są zgodnie z zasadami etyki zawodowej, dostępnymi metodami i środkami ze wskazaniem aktualnej wiedzy medycznej, z należytą starannością i poszanowaniem praw pacjenta.
- Świadczenia, o których mowa w rozdziale Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych wykonywane są w oparciu o Ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. 2001 nr 100, poz. 1083 z późn. zm.), zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych (Dz. U. 2006 nr 61 poz. 435 z późn. zm.) oraz procedurami obowiązującymi w laboratorium.
- Zakład leczniczy udziela świadczeń na następujących zasadach:
a) na podstawie zamówienia zlecenia badania diagnostycznego przez Pacjenta i wniesionej przez niego opłaty za badanie przy dokonywaniu zakupu,
b) na podstawie zamówienia zlecenia badania diagnostycznego przez podmiot będący Kontrahentem genXone SA, który jest związany z podmiotem leczniczym odpowiednią umową współpracy.
c) na podstawie kontraktu zawartego z NFZ. - Badania realizowane są w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej w Złotnikach przy ul. Kobaltowej 6.
- Materiał do badań w kierunku identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 pobierany jest w Punkcie Pobrań w Tarnowie Podgórnym zgodnie z informacją podaną powyżej.
- Materiał do badań w kierunku badań diagnostycznych immunoenzymatycznych z zakresu alergologii pobierany jest w Punkcie Pobrań w Przeźmierowie zgodnie z informacją podaną powyżej
- W pierwszej kolejności wykonywane są badania Pacjentów wymagających natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego.
- Żadne okoliczności nie mogą stanowić podstawy do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego, jeżeli osoba zgłaszająca się do podmiotu leczniczego potrzebuje udzielenia świadczenia ze względu na zagrożenie jej życia lub zdrowia.
- Materiał pobrany od Pacjenta transportowany jest do Laboratorium Diagnostyki Molekularnej:
a) Bezpośrednio od pacjenta, który pobrał materiał samodzielnie zgodnie z Instrukcją pobrania materiału lub od którego materiał pobrał lekarz lub inna osoba wykonująca zawód medyczny
b) Od Kontrahenta, który w ramach swojej działalności zorganizował pobranie materiału do Pacjenta lub do którego Pacjent dostarczył pobrany materiał biologiczny
c) Z tymczasowych punktów pobrań materiału (dotyczy wyłącznie wymazów pobieranych w kierunku identyfikacji zakażeń SARS-CoV-2)
d) Z Punktu Pobrań w Przeźmierowie (dotyczy materiału do badań diagnostycznych immunoenzymatycznych z zakresu alergologii). - Materiał przyjmowany jest w punkcie przyjęcia materiału Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, gdzie podlega wstępnym oględzinom.
- W przypadku badań innych niż SARS-CoV-2 finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wraz z materiałem biologicznym do Laboratorium Diagnostyki Molekularnej dostarczane są również formularze zlecenia badań – z których dane wprowadzane są do elektronicznej bazy danych.
- Wykwalifikowany personel medyczny wykonuje badania diagnostyczne zgodnie ze zleceniem pacjenta lub lekarza kierującego na badanie.
- Wyniki generowane są z elektronicznej bazy danych i zawierają dane wymagane nadrzędnymi przepisami prawa.
- Wyniki wydawane są elektronicznie na platformie https://wyniki.genxone.eu/ w Panelu Pacjent Indywidualny.
- Za wszystkie powyższe etapy odpowiedzialni są pracownicy wykonujący zawód medyczny komórki organizacyjnej – Laboratorium Diagnostyki Molekularnej.
- Powyższe procesy wspierane są przez Dział administracji podmiotu leczniczego oraz Biuro Obsługi Klienta w ramach Działu Sprzedaży i Marketingu podmiotu leczniczego.
VIII. Warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych
- W celu zapewnienia prawidłowości diagnostyki i leczenia pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych zakład leczniczy współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz tych pacjentów. Szczegółowe zasady współdziałania z innymi podmiotami leczniczymi określają przepisu prawa oraz postanowienia umów zawartych pomiędzy tymi placówkami.
- Laboratorium Diagnostyki Molekularnej genXone SA oraz osoby udzielające w jej imieniu świadczeń zdrowotnych udzielają innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą informacji związanych z pacjentem w przypadku gdy:
a) pacjent lub przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy,
b) zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób,
c) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń,
d) obowiązujące przepisy prawa tak stanowią.
- Zakład leczniczy udostępnia podmiotom wykonującym działalność leczniczą dokumentację medyczną pacjentów, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.
- Współdziałanie z innymi podmiotami odbywa się z poszanowaniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
IX. Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej
- Wyniki badań diagnostycznych generowane są z elektronicznej bazy danych i zawierają dane wymagane nadrzędnymi przepisami prawa.
- Wyniki wydawane są elektronicznie na platformie https://wyniki.genxone.eu/ w Panelu Pacjent Indywidualny
- Na życzenie pacjenta wynik badania może być wysłany w wersji papierowej na wskazany przez Pacjenta adres korespondencyjny.
- Dokumentacja medyczna powstała w przebiegu realizacji usługi wykonania badania diagnostycznego udostępniania jest na wniosek pacjenta, którego dotyczy, jego przedstawiciela lub osoby przez niego upoważnionej, a także innym organom uprawnionym na podstawie Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417) w następujący sposób:
a) do wglądu w miejscu udzielania świadczenia zdrowotnego z zapewnieniem pacjentowi lub innym organom sporządzenia notatek lub wykonania zdjęć,
b) poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku,
c) przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej lub sądów powszechnych,
d) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, szczególnie w przypadku, w którym zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta,
- Udostępnianie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochronnych danych osobowych.
- Udostępnienie dokumentacji medycznej wytworzonej w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej jest nieodpłatne.
X. Organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat
- W przypadku świadczenia zdrowotnego odpłatnego pacjent ma prawo przed rozpoczęciem udzielania tego świadczenia poznać jego cenę.
- Świadczenia zdrowotne odpłatne są realizowane na podstawie:
a) indywidualnego rozliczenia z pacjentem
b) umowy z kontrahentem – wówczas rozliczenie następuje w okresach ustalonych postanowieniami umowy. Pacjent rozlicza się z kontrahentem. - W przypadku indywidualnego rozliczenia z pacjentem – zakup badania następuje poprzez:
a) zakup badania diagnostycznego przez sklep internetowy– wówczas pacjent reguluje należność z góry, przed rozpoczęciem usługi, poprzez przelew tradycyjny, „szybki przelew” lub płatność kartą przez kanał internetowy,
b) zakup badania diagnostycznego w Punkcie Pobrań w Tarnowie Podgórnym (wyłącznie w przypadku badań w kierunku identyfikacji zakażeń wirusem SARS-CoV-2) – pacjent reguluje płatność z góry, przed rozpoczęciem usługi płacąc karta na miejscu w punkcie pobrań,
c) zakup badania diagnostycznego w Punkcie Pobrań w Przeźmierowie Pacjent reguluje płatność z góry, przed rozpoczęciem usługi płacąc kartą na miejscu w punkcie pobrań - Na życzenie pacjenta, każdorazowo za zrealizowaną usługę wystawiana jest faktura VAT. W każdym innym przypadku pacjent otrzymuje paragon fiskalny.
XI. Wysokość opłat za świadczenia zdrowotne, które mogą być zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami odrębnymi udzielane za częściową lub całkowitą odpłatnością
- Opłaty mogą być pobierane od pacjentów za świadczenia medyczne (badania diagnostyczne):
a) w przypadku dokonania przez pacjenta zakupu badania diagnostycznego przez sklep internetowy,
b) w przypadku udzielania świadczenia pacjentowi, który zgłosił się do punktu pobrań Laboratorium Diagnostyki Molekularnej genXone w trybie przyjęcia prywatnego,
c) w przypadku udzielania świadczenia pacjentowi, który korzysta ze świadczeń nie objętych umowami z NFZ.
- Wysokość opłat, cennik za świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych dostępne są na stronie internetowej https://genxone.eu/sklep/
- Wysokość opłat, cennik za badania w kierunku identyfikacji SARS-CoV-2 znajduje się również w widocznym miejscu w tymczasowych punktach pobrań.
- Wysokość opłat ustalana jest przez Zarząd podmiotu leczniczego.
- Udzielający świadczenia może zrezygnować z pobierania opłaty lub zadecydować o indywidualnym jednorazowym jej obniżeniu.
XII. Sposób kierowania jednostką i komórkami organizacyjnymi zakładu leczniczego
genXone SA Laboratorium Diagnostyki Molekularnej zarządzane jest przez Kierownika Laboratorium, a w razie jego nieobecności przez Zastępcę Kierownika Laboratorium.
Kierownik oraz Zastępca Kierownika posiadają następujące kompetencje i uprawnienia:
- kierowanie pracą podległego personelu,
- reprezentowanie Laboratorium w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych,
- kontrolowanie przestrzegania przez pracowników przepisów bhp i p.poż,
- kontrolowanie przestrzegania przez pracowników przepisów SZJ,
- przyjmowanie skarg i zażaleń oraz udzielanie odpowiedzi na nie,
- nadzór nad jakością udzielanych świadczeń medycznych,
- działania mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych podległego personelu,
- nadzór nad utrzymaniem sprzętu, urządzeń i aparatury diagnostycznej w należytym stanie technicznym,
- podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących bieżących zakupów, sprzętu i materiałów,
XIII. Postanowienia końcowe
- Regulamin organizacyjny ustala Zarząd podmiotu leczniczego genXone SA.
- W sprawach nieuregulowanych regulaminem organizacyjnym zastosowanie mają odrębne przepisy.
- Podanie regulaminu organizacyjnego do wiadomości pacjentów następuję poprzez udostępnienie go w widoczny sposób w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, na wniosek pacjenta w siedzibie podmiotu leczniczego oraz na stronie internetowej www.genxone.eu
- Postanowienia regulaminu organizacyjnego zostają podane do wiadomości wszystkich zatrudnionych w genXone SA.
- Regulamin w niniejszej formie wchodzi w życie z dniem 04.10.2022 r.