W pierwszym półroczu 2023 genXone rozszerzał ofertę badań   

Dzięki rozbudowywaniu bazy laboratoryjnej i wysokim kompetencjom w zakresie specjalistycznych analiz spółka genXone w pierwszym półroczu 2023 roku rozwinęła test mikrobioty jelitowej NANOBIOME, pozyskała nowe zlecenia w zakresie sekwencjonowania w technologii nanoporowej oraz we współpracy z duńskim partnerem rozwijała narzędzie do diagnostyki chorób rzadkich. Do oferty spółki trafiło nowe badanie wykrywające 9 patogenów przenoszonych przez kleszcze.

Podpisana zaledwie w lipcu umowa w ramach współpracy z duńską firmą gMendel w zakresie unowocześniania diagnostyki zaburzeń genetycznych dowodzi potwierdzonych wysokich kompetencji badawczych specjalistów z genXone. Kooperacja pomiędzy polską i duńską firmą ma na celu zwiększenie dostępności badań genetycznych, a w ich efekcie jak najwcześniejszej diagnostyki, pozwalającej na podjęcie właściwej terapii pacjentów. W trzecim etapie prac współpraca obejmie optymalizację oraz walidację testu na 3 rzadkie choroby genetyczne: rdzeniowy zanik mięśni, zespół łamliwego chromosomu X i mukowiscydozę. Prace mają zostać sfinalizowane do końca tego roku, a wartość tego kontraktu wynosi 195,5 tys. EUR. Współpraca pomiędzy gMendel oraz genXone prowadzona jest ponad rok. Do tej pory zaowocowała m.in. powstaniem pierwszego na świecie certyfikowanego testu diagnostycznego IVD do skriningu zespołu Klinefeltera. Zespół Klinefeltera to choroba genetyczna charakteryzująca się występowaniem wrodzonych zaburzeń chromosomalnych u mężczyzn, które w konsekwencji prowadzą do bezpłodności.

Spółka kontynuuje współpracę z prestiżowym krajowym partnerem, jakim jest Human Biome Institute dotyczącą wykonania usługi sekwencjonowania NGS w technologii Oxford Nanopore Technologies ONT próbek materiału biologicznego wraz ze współpracą przy analizie bioinformatycznej. Kolejna umowa podpisana w maju jest dowodem wysokiej oceny jakości prac laboratoryjnych prowadzonych przez genXone. Wartość tej umowy rozłożonej ze względu na specyfikę badań na kilka lat to 9 mln złotych.  

W pierwszym półroczu genXone rozwijał swój autorski projekt NANOBIOME, rozszerzając specjalny raport wynikowy między innymi o listę zidentyfikowanych w jelitach gatunkach bakterii i nowe grupy funkcyjne mikrobioty. Spółka oferuje w ramach tego projektu Kompendium NANOBIOME, czyli jedyne na rynku, nowoczesne opracowanie wspierające dietetyków i specjalistów ds. żywienia we wnioskowaniu o kondycji mikrobioty jelitowej oraz tworzeniu zaleceń żywieniowych dla danego pacjenta. Rozszerzana i pogłębiana przez specjalistów z genXone wiedza o mikrobiocie jest nieodzowna dla właściwego diagnozowania i w konsekwencji leczenia wielu chorób dotykających społeczeństwo. W kwietniu br. decyzją administracji skarbowej badanie mikrobioty w ramach NANOBIOME zostało zwolnione z podatku, co przekłada się na znacznie większy dostęp pacjentów do tej prozdrowotnej usługi badawczej. W lipcu br. Diagnostyka S.A., będąca głównym akcjonariuszem spółki genXone wprowadziła do swojej oferty zmodyfikowany produkt Nanodiagbiom, bazujący na badaniu mikrobioty jelitowej NANOBIOME i zachowujący standardy adekwatne do tego badania.

– Znaczenie badań genetycznych wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego, z której korzysta genXone systematycznie rośnie, przynosząc kolejne efekty w postaci nowych rozwiązań. Należymy dziś do wąskiego grona zaawansowanych technologicznie firm biotechnologicznych, bazujących na technologii sekwencjonowania nanoporowego w Europie. Dzięki inwestycjom w doskonalenie bazy laboratoryjnej mamy kolejne zlecenia specjalistycznych analiz dostarczających najwyższej jakości dane, które poszerzają wiedzę i kompetencje nasze oraz naszych partnerów. Ten rok jest dla całej branży biotechnologicznej okresem radykalnych wyzwań, zwłaszcza w obszarze optymalizacji rosnących kosztów operacyjnych i wpływu negatywnych czynników z otoczenia makroekonomicznego. Bazujemy na stosunkowo dobrej bazie z 2022 roku, co wpływa także na realną wycenę spółek. Zakładamy z ostrożnym optymizmem, że druga połowa tego roku będzie dla nas lepsza, zwłaszcza w kontekście przychodów z realizowanych obecnie prac laboratoryjnych dla naszych partnerów – mówi Michał Kaszuba, prezes genXone. 

genXone od stycznia do końca czerwca br. zanotował przychody w wysokości prawie 1,5 mln zł. Jednak wyższe niż w pierwszym półroczu 2022 roku koszty z działalności operacyjnej wpłynęły na niższy wynik EBIT, a w konsekwencji Spółka odnotowała stratę netto w wysokości 1,7 mln. zł.  Na wyniku za pierwsze półrocze zaciążyły także wydłużone terminy płatności wynikające ze zmian terminów realizacji niektórych umów, co ma wpływ na późniejsze pojawienie się środków na rachunku genXone w roku bieżącym.