Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest dość powszechnie występującym patogenem, który nierzadko jest powodem powstawania nowotworów, przede wszystkim raka szyjki macicy. Co zatem powinniśmy o nim wiedzieć i jak się badać w kierunku jego wykrycia?
Zarażenie wirusem HPV
Głównym powodem zarażenia wirusem HPV są kontakty płciowe. Jednak w niektórych przypadkach przeniesienie wirusa możliwe jest także poprzez bezpośredni kontakt np. z zarażonymi tkankami warg sromowych, moszny i okolic odbytu, a nawet stosowanie tego samego ręcznika lub noszenia bielizny osoby zarażonej. Istotne jest, aby pamiętać, że każda osoba, która odbywała stosunek seksualny może być potencjalnym nosicielem wirusa, a w przypadku ciąży u kobiety zarażonej istnieje również ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka podczas porodu.
Wirusem HPV mogą zarazić się zarówno kobiety jak i mężczyźni. W przypadku zarażeń przebiegających u kobiet przeprowadzone badania udowodniły, że DNA wirusa brodawczaka ludzkiego może połączyć się z DNA komórek nabłonka szyjki macicy, gdzie może pozostać uśpiony nawet przez kilkadziesiąt lat, a w ten sposób zainfekowane komórki mogą nabrać cech komórek nowotworowych prowadząc do raka szyjki macicy. Natomiast u mężczyzn zarażenie może doprowadzić do rozwoju raka odbytu lub penisa.
Wirus HPV – profilaktyka i objawy
Zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego nie zawsze wiąże się z jednoznacznymi objawami. Właśnie dlatego najważniejszą profilaktyką jest po prostu regularne wykonywanie badań. Należy pamiętać jednak o tym, że badanie cytologiczne najczęściej dostarcza tylko częściowy obraz obecnego stanu zdrowia. Zdarza się, że wyniki cytologii okazują się fałszywie negatywne, ponieważ ten rodzaj badania nie jest wystarczająco czułym testem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorelowanie wyników badań cytologicznych z testem wykonywanym metodą real-time PCR. Takie rozwiązanie pozwala na postawienie najbardziej pewnej diagnozy.
Zarażenie wirusem HPV najczęściej objawia się częstymi infekcjami grzybiczymi lub bakteryjnymi. Dlatego pojawiające się symptomy to: świąd i pieczenie miejsc intymnych, a także ropne upławy. U mężczyzn pojawiają się natomiast zmiany w obrębie penisa w postaci brodawek lub guzków o różowym bądź brunatnym zabawieniu.
Badanie w kierunku wirusa HPV
Z uwagi na często bezobjawowy przebieg zakażenia HPV i wysoki potencjał onkogenny niektórych typów wirusa, niezwykle ważna jest nie tylko jego identyfikacja, ale także jego zróżnicowanie. Dlatego też zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, warto wykonać test obejmujący szeroki zakres badanych genotypów wysokiego ryzyka.