Zakażenie Helicobacter pylori

Bardzo wiele informacji słyszy się na temat mikrobioty jelitowej, jednak o wiele mniej wiemy na temat bakterii bytujących w innych częściach układu pokarmowego. Gdy myślimy o żołądku, to zazwyczaj jedna bakteria przychodzi nam na myśl – Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori to gram-ujemna pałeczka o spiralnym kształcie, która żyje w błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy. Życie w tak trudnych warunkach jest możliwe dzięki zobojętnianiu kwaśnego pH środowiska. Badania sugerują, że może występować ona u ponad 65% dorosłych z populacji Europejskiej. U większości osób zakażonych nie obserwuje się żadnych objawów związanych z obecnością bakterii w żołądku czy dwunastnicy. U niektórych jednak może dość do zmian zapalnych w śluzówce, najczęściej bolesnych owrzodzeń, jako że H. pylori wytwarza substancje toksyczne, które na nią negatywnie wpływają.

Helicobacter pylori przyczyny

Zakażenie Helicobacter pylori nie jest do końca poznane. Najczęściej dochodzi do niego przez drogę oralno-oralną lub oralno-fekalną, a więc kontakt z osobą zakażoną. Sugeruje się także zakażenie przez zanieczyszczone produkty spożywcze, głównie warzywa lub zbiorniki wodne. Objawy, które mogą sugerować zakażenie H. pylori to nudności, bóle brzucha, zgaga, odbijanie, wzdęcia, gorączka, a także zaburzenia apetytu. Objawy są mało specyficzne i mogą dotyczyć licznych chorób czy dolegliwości, dlatego odpowiednia diagnostyka jest tutaj kluczowa.

Jak zdiagnozować Helicobacter pylori?

Biopsja żołądka lub dwunastnicy jest dobrą metodą identyfikacji zakażenia, jest jednak bardzo inwazyjna i kosztowa. Dlatego polecaną metodą może być badanie genetyczne real-time PCR kału, które identyfikuje bakterię oraz jej najczęstsze mutacje. Więcej informacji na temat badania można przeczytać tutaj (https://genxone.eu/produkt/helicobacter-pylori/). Dodatkowo, badanie stwierdza oporność  bakterii na klarytromycynę.  Jest to antybiotyk, który bardzo często stosuje się w leczeniu zarażenia H. pylori. Dlatego takie badanie, wykonane przed prowadzeniem leczenia, ma kluczowe znaczenie i dzięki temu możliwe jest natychmiastowe zastosowanie właściwego leku. Pozwala to skrócić czas leczenia oraz całkowicie wyeliminować zakażenie Helicobacter pylori.

Bibliografia

https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(17)35531-2/fulltext?referrer=https%3A%2F%2Fpubmed.ncbi.nlm.nih.gov%2F

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28456631/

https://www.nhs.uk/conditions/stomach-ulcer/causes/