Epidemia nowego koronawirusa rozprzestrzeniła się w bardzo szybkim tempie. Światowa Organizacja Zdrowia WHO już 30 stycznia 2020 ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Temat choroby COVID-19 niewątpliwie stał się najistotniejszym problem dzisiejszych czasów. W tym artykule spróbujemy przedstawić najbardziej podstawowe informacje o zakażeniu i diagnostyce wirusa SARS-CoV-2.
Czym jest SARS-CoV-2?
Koronawirusy są wirusami należącymi do rodziny Coronaviridae. Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Pierwszy z nich zidentyfikowano już w latach 60. XX wieku. Natomiast siódmy, zidentyfikowany pod koniec 2019 roku w Wuhan, to właśnie znany nam gatunek o pełnej nazwie “ludzki koronawirus SARS-CoV-2” -związany z ciężkim zespołem ostrej niewydolności oddechowej.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, którą pozornie łatwo pomylić z grypą. Ciężki przebieg tej choroby obserwuje się u około 15-20% pacjentów, a do zgonów dochodzi u około 2-3% przypadków w zależności od populacji. Infekcja stosunkowo często, szczególnie u osób młodych i dzieci, przebiega bezobjawowo lub może mieć bardzo łagodny przebieg. Dlatego też zakłada się, że wiele przypadków zarażenia nie jest rejestrowanych, a statystyki te są prawdopodobnie niedoszacowane. To co czyni tę epidemię szczególnie trudną do opanowania to fakt, iż osoby bezobjawowe zarażają, rozprzestrzeniając wirusa w sposób niekontrolowany.
Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2
Nowy koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do zarażenia dochodzi więc głównie poprzez kontakt fizyczny z osobą zarażoną, wydalane przez chorego krople oddechowe (wydychane lub wydalane z kaszlem i kichaniem), a nawet poprzez kontakt z zanieczyszczonymi wcześniej cząsteczkami wirusa powierzchniami.
To co jest bardzo istotne to fakt, że przeżywalność koronawirusa SARS-Co-2 na powierzchniach poza organizmem może sięgać nawet do 9 dni w sprzyjających warunkach. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie (odkażanie) potencjalnie zakażonych powierzchni. Takie zabiegi mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się nie tylko nowego koronawirusa, ale także wszelkich innych drobnoustrojów chorobotwórczych.
Oprócz tego powinniśmy również przestrzegać kilku ważnych zasad:
- Częste mycie rąk – w ciepłej wodzie z mydłem przez minimum 30 sekund. W przypadku braku dostępu do wody, warto użyć środka odkażającego na bazie alkoholu.
- Higiena układu oddechowego – przy kichaniu i kasłaniu należy zasłonić usta i nos zgiętym ramieniem lub chusteczką, którą natychmiast należy wyrzucić, a następnie umyć ręce.
- Unikanie dotykania twarzy – zwłaszcza oczu, nosa i ust. Ograniczy to możliwość przeniesienia wirusa z zakażonej powierzchni do układu oddechowego.
- Zachowanie bezpiecznej odległości – szczególnie od nieznajomych oraz osób mających objawy takie jak kaszel, kichanie, czy gorączka.
- Dezynfekcja często dotykanych przedmiotów i powierzchni – mowa tutaj o tych przedmiotach, które mogą być dotykane przez wiele osób, ale także o przedmiotach przynoszonych z zewnątrz do domu, jak np. zakupy spożywcze. Zaleca się zatem mycie produktów pochodzących ze sklepów.
Diagnostyka COVID-19
Niestety żadne oficjalne badania nie potwierdzają po jakim czasie od zarażenia możliwe jest wykrycie koronawirusa. Podaje się, że poleca się wykonać test po upływie 5 dni od potencjalnego zarażenia, jednak pamiętajmy, że ilość wirusa zawsze skorelowana jest z indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Dlatego istnieje ryzyko, że u niektórych zarażonych wirus przyrasta wolno i w efekcie wynik badań wykonanych stosunkowo wcześnie jest negatywny. Właśnie z tych powodów zalecane jest przede wszystkim regularne kontrolowanie temperatury ciała oraz innych charakterystycznych dla COVID-19 objawów i wykonanie badania w momencie ewentualnego pojawienia się pierwszych z nich.
Najbardziej precyzyjnym i rekomendowanym przez WHO testem w kierunku identyfikacji koronawirusa jest test wykonywany za pomocą metody Real-Time PCR. Jest to najbardziej czułe badanie wykrywające bezpośrednio materiał genetyczny wirusa. Wykonywany przez genXone test na koronawirusa SARS-CoV-2 opiera się właśnie na technice Real-Time PCR. Więcej informacji o tej metodzie znajduje się TUTAJ.