Nowotwory w Polsce to druga najczęstsza przyczyna zgonów. Rocznie diagnozuje się tę chorobę u prawie 170 tys. osób, a umiera na nią ok. 100 tys. Polaków. Jako partner akcji ONKOODPOWIEDZIALNI, w październiku angażujemy się w profilaktykę raka piersi, który jest najpowszechniej występującym nowotworem wśród kobiet.
Akcja ONKOODPOWIEDZIALNI
W czerwcu 2021 roku spółka genXone dołączyła do akcji ONKOODPOWIEDZIALNI, której celem jest nie tylko edukacja i zachęcanie do systematycznych badań ale również aktywne wsparcie pracowników dotkniętych chorobą onkologiczną. Pomagamy zwiększać świadomość i edukować w zakresie profilaktyki onkologicznej, diagnostyki oraz nowoczesnych form terapii nowotworów.
Rak piersi w liczbach
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Co roku wykrywa się go u około 12% kobiet, co przekłada się na 1,7 miliona zachorowań i ponad 500 tysięcy zgonów. Niestety, w Polsce ciągle wzrasta zarówno zachorowalność jak i śmiertelność z powodu tej choroby. Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy głównie kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Coraz częściej nowotwór ten diagnozuje się również u młodszych kobiet, w wieku 20-49 lat.
Badania profilaktyczne
O sukcesie leczenia tej choroby decyduje przede wszystkim jej wczesne wykrycie. Szacuje się, że nawet 40% zgonów spowodowanych chorobą nowotworową można byłoby uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub gdyby chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia.
Właśnie dlatego, tak bardzo zalecana jest systematyczna troska o siebie. Na szczęście w łatwy sposób można wykonać samokontrolę piersi, która polega na ich oglądaniu oraz na badaniu dotykowym. Na obrazku powyżej przedstawiamy jak w prosty sposób wykonać takie samodzielne badanie. Warto przeprowadzać je co najmniej raz na kwartał i w tej samej fazie cyklu miesiączkowego. Ponadto, kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia powinny zadbać o regularne wykonywanie USG piersi (raz w roku), a po skończeniu 40. roku życia – o wykonywanie mammografii.