Gdzie wykonać badanie w kierunku identyfikacji koronawirusa SARS-CoV-2? Gdzie można pobrać wymaz na test COVID-19? Jak przygotować się do wymazu? Takie pytania padają coraz częściej, dlatego w poniższym artykule odpowiadamy na wszystkie wątpliwości.
Test COVID-19 – gdzie kupić i ile kosztuje?
W sklepie internetowym genXone oferujemy badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, które identyfikuje aż 4 charakterystyczne dla tego wirusa geny. Oprócz samego testu COVID-19 dostępne jest również rozbudowane badane różnicujące zarażenie koronawirusem i grypą. Dzięki wykonaniu takiego testu otrzymujemy jednoznaczną odpowiedź, czy zainfekował nas SARS-CoV-2 czy inny wirus. Takie badanie szczególnie polecamy w sytuacji kiedy występują niejednoznaczne, grypopodobne objawy, a możliwość zarażenia koronawirusem nie jest stanowczo pewna.
Test COVID-19 oraz rozróżnienie koronawirus/grypa dostępne są w sklepie genXone w cenie 320 zł. W ramach ceny gwarantujemy: molekularne badanie real-time PCR, a także pobranie wymazu w punkcie pobrań.
Poznań – gdzie pobrać wymaz w kierunku koronawirusa?
Prawidłowe pobranie wymazu z gardła i nosa lub nosogardzieli jest kluczowe w badaniu COVID-19. Właśnie dlatego wymazy powinny być pobierane przez wykwalifikowany personel przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Właśnie dlatego wymazy należy pobrać w odpowiednio przygotowanych punktach pobrań. Kupując badanie poprzez sklep internetowy genXone wymaz można pobrać w niebieskim pawilonie zlokalizowanym przy szpitalu miejskim pod adresem: Poznań ul. Mickiewicza 2, wejście od strony ulicy Zacisze. Po zakupie badania dostępne do pobrania są szczegółowe informacje o procedurze pobrania wymazu, sposobie zapisania się na wymaz i wszelkich zaleceniach.
Punkt pobrań otwarty jest w godzinach:
Pacjenci kierowani przez NFZ:
poniedziałek – piątek 15:00 – 18:00;
sobota 11:00-13:00;
niedziela 8:00 – 10:00.
Przyjęcia prywatne:
poniedziałek – piątek 18:00 – 20:00;
sobota 13:00 – 16:00;
niedziela 10:00 – 13:00.
Jak się przygotować do wymazu COVID-19?
Bardzo ważne jest, aby przed pobraniem wymazu pamiętać o kilku ważnych zasadach. Otóż wymaz z gardła powinien być pobrany po upływie co najmniej 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania, czy też gum do żucia. Wymaz z nosa i nosogardzieli natomiast, powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli). Przed pobraniem materiału nie należy również przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
Takie przygotowanie do pobrania wymazu zapobiega przed uzyskaniem ewentualnego wyniku niediagnostycznego. Wynik niediagnostyczny oznacza, że w próbce znalazły się inhibitory reakcji (molekuły), które uniemożliwiają identyfikację patogenu. Takimi „blokerami” mogą być na przykład cząsteczki jedzenia, napoju, a nawet niektóre leki. Dlatego, jeśli zostały zachowane powyższe zalecenia, a mimo wszystko wynik okazał się niediagnostyczny, to warto taką sytuację skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć potencjalne przeszkody w kolejnym badaniu.