Bacterial vaginosis, znana też jako bakteryjne zapalenie pochwy, dotyka około 30% kobiet w wieku 15-44 lat. Spowodowana jest obniżoną ilością pałeczek kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniego pH. Jednocześnie charakteryzuje się nagłym wzrostem liczby bakterii beztlenowych, jak również innych bakterii potencjalnie chorobotwórczych w pochwie. Jakie są przyczyny waginozy, jak dbać o okolice intymne aby unikać infekcji oraz jak powinna wyglądać właściwa profilaktyka opowiadamy w nowym artykule.
Przyczyny bakteryjnej waginozy
Dla bakterii beztlenowych Gardnerella vaginalis oraz Atopobium vaginae pochwa jest naturalnym miejscem bytowania. Niekontrolowane namnażanie bakterii beztlenowych, w połączeniu ze zmniejszeniem ilości pałeczek Lactobacillus, doprowadza do stanu zapalnego w pochwie. Obecnie nie znamy wszystkich przyczyn rozwoju BV, jednak uważa się, że częsta zmiana partnerów seksualnych, stosowanie wkładek domacicznych, a także częste irygacje pochwy mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka jej wystąpienia.
Co powinno być sygnałem dla kobiet, że coś jest nie tak?
Objawami wskazującymi na bakteryjną waginozę są przede wszystkim gęste, szare lub białe upławy o charakterystycznym rybim zapachu. Dodatkowo pojawia się świąd, a także uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu. Jednak stosunkowo dużo kobiet przechodzi tę chorobę bezobjawowo. Dlatego też kluczowa jest profilaktyka oraz regularność wykonywania badań.
Profilaktyka, czyli cytologia to podstawa
Warto powtórzyć – należy pamiętać o regularnym, corocznym wykonywaniu cytologii. Gdy w rozmazie stwierdza się cechy stanu zapalnego – skąpą lub wręcz przeciwnie, liczną florę bakteryjną zaleca się wykonanie badania w kierunku oceny BV. Podobne zalecenie jest wskazane dla pacjentek, które często odczuwają dyskomfort miejsc intymnych, doświadczają nawracających infekcji intymnych lub u których wydzielina z pochwy zmieniła konsystencję, kolor lub zapach. Taki test warto również wykonać u kobiet, które nie mają oczywistych objawów, jak również gdy planowane jest zajście w ciążę.
Jak leczyć bakteryjną waginozę?
W leczeniu BV najczęściej stosuje się leki miejscowe i antybiotyki, takie jak klindamycyna czy metronidazol. Jednak terapia jest uzależniona od stosunków ilościowych bakterii występujących w pochwie. Dodatkowo należy stosować preparaty zawierające bakterie Lactobacillus w celu odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej i przywrócenia odpowiedniego pH pochwy, które powinno mieścić się w przedziale 3,6-4,5.
Warto pamiętać, że u kobiet w ciąży bakteryjna waginoza może przyczynić się do wystąpienia przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, poronienia czy zapalenia endometrium po porodzie. A nieleczona bakteryjna waginoza zwiększa ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, a także: rzeżączki, opryszczki i chlamydiozy.
Diagnostyka metodą Real-Time PCR
Diagnostyka waginozy bakteryjnej z wykorzystaniem metody Real-Time PCR jest kompleksowym badaniem flory bakteryjnej pochwy. Charakteryzuje się wysoką czułością oraz pozbawiona jest subiektywnej interpretacji badania cytologicznego.
W ofercie genXone dostępne jest badanie, które pozwala na wykrycie i identyfikację bakterii: Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp., Megasphaera type 1, Bacterial vaginosis-associated bacteria 2 (BVAB2), Mobiluncus spp. oraz Bacteroides fragilis.
Zapraszamy do zapoznania się również z całą ofertą badań diagnozujących infekcje układu moczowo-płciowego, która znajduje się TUTAJ.