Powszechnie występującymi pasożytami, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi, są kleszcze. Pajęczaki te są bardzo powszechne w naszym kraju i można je spotkać praktycznie w każdym regionie. Według szacunków naukowych, na terenie Polski żyją dziesiątki miliardów kleszczy, co stanowi jedną z największych populacji tych pasożytów na świecie. Dlaczego kleszcze są dla nas groźne?
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze są nosicielami wielu bakterii, wirusów i pierwotniaków, którymi mogą zarażać prowadząc do rozwoju chorób odkleszczowych o ciężkim przebiegu. Patogeny te mogą przedostać się do ciała jednocześnie, co nazywane jest koinfekcją. Szacuje się, że liczba chorych na choroby odkleszczowe wzrasta każdego roku. W Polsce najwięcej przypadków schorzeń wywołanych przez kleszcze jest odnotowywanych w okresie wiosennym oraz letnim, gdy pasożyty te są najbardziej aktywne.
Objawy boreliozy i innych chorób odkleszczowych
Najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza granulocytarna, gorączki plamiste, choroba erlichiozy, gorączka Q, bartoneloza oraz babeszjoza. Objawy chorób odkleszczowych pojawiają się zwykle po około 1-4 tygodniach od ukąszenia kleszcza i obejmują zmęczenie, gorączkę, bóle głowy i mięśni, a w kolejnych etapach choroby pojawiają się dolegliwości ze strony układu krążenia, kostno-stawowego i nerwowego.
Choroby odkleszczowe mogą prowadzić do uszkodzeń neurologicznych u ludzi i zwierząt. W niektórych przypadkach choroby te mogą przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. W celu minimalizacji ryzyka zakażenia przez kleszcze, należy stosować odpowiednie środki ochrony, takie jak odstraszacze, nakrycia głowy i ciała. Właściciele czworonogów wiedzą, że często występują również kleszcze u psa. Dlatego ważne są także regularne badania swojego zwierzęcia domowego, a przede wszystkim dokładne jego oględziny po powrocie z ryzykownych miejsc. W razie podejrzenia ugryzienia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub weterynarzem.
Co robić po ugryzieniu kleszcza?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy kleszcz, który ukąsił Ciebie lub Twojego pupila był nosicielem chorób odkleszczowych i może zagrozić Waszemu zdrowiu, warto wykonać badanie kleszcza. Kleszcz poddawany jest badaniu na obecność nosicielstwa najgroźniejszych patogenów. Aby je wykonać w pierwszej kolejności powinieneś wyciągnąć kleszcza z ciała, a następnie umieścić go na zwilżonym płatku kosmetycznym i zamknąć w szczelnym opakowaniu. Tak zabezpieczonego kleszcza należy wysłać do laboratorium genXone w Złotnikach k. Poznania. Wyniki są dostępne w ciągu 2 dni roboczych od momentu dostarczenia badanego materiału.
Taki test może pomóc na dwa sposoby. Po pierwsze rozwiąże poważny problem – czyli odpowie na pytanie czy dane ugryzienie przez kleszcza jest groźne czy nie. Po drugie – jeśli okaże się, że niestety kleszcz generuje dla nas lub naszego czworonożnego przyjaciela poważne zagrożenie, możemy podjąć skuteczne działania lecznicze. Jak w przypadku każdej infekcji czy zakażenia, czas odgrywa tu kluczową rolę. Badanie jest w pełni wiarygodne, a to oznacza, że może stanowić podstawę do dalszej diagnostyki prowadzonej przez lekarza, a w przypadku zakażenia naszego psa czy kota – przez weterynarza.