Mimo coraz większej świadomości oraz dobrych warunków higienicznych występowanie pasożytów jelitowych u dzieci jest wciąż bardzo częstym zjawiskiem. Statystyki wskazują, że nawet co trzecie dziecko zarażone jest pasożytem przewodu pokarmowego. Do najczęściej spotykanych pasożytów należą owsiki, zdarzają się jednak również tasiemce i glisty ludzkie.
Jak można się zarazić pasożytem?
Chorobami pasożytniczymi można się bardzo łatwo zarazić. Dzieci są szczególnie narażone na kontakt z jajami pasożytów ze względu na zabawy na zewnątrz, częste przebywanie w dużych zbiorowiskach (żłobki, przedszkola, kluby malucha, szkoły) oraz nie zawsze odpowiednią higienę rąk. Jaja pasożytów występujące między innymi w piasku, ziemi, na nieumytych owocach i warzywach, a nawet u zwierząt domowych bardzo łatwo przedostają się do organizmu, w którym wylęgają się, żyją i dalej rozmnażają. Jeśli jedno dziecko jest zarażone, staje się siedliskiem pasożytów i źródłem zakażenia dla innych. W przypadku choroby pasożytniczej dziecka konieczne jest leczenie całej rodziny.
Zarażenia pasożytami – objawy
Zarażenie pasożytami może niekiedy przebiegać bezobjawowo, jednak pewne symptomy u dziecka powinny nas szczególnie zainteresować. Przede wszystkim należy pamiętać, że najczęstszymi objawami zarażenia pasożytami są:
- biegunki,
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- wymioty,
- nudności,
- brak apetytu,
- przewlekły kaszel,
- wysypki,
- katar,
- stany podgorączkowe.
Powinniśmy również zachować czujność, jeśli dziecko ma:
- niepokojąco długo podkrążone oczy lub odczuwa świąd w okolicach odbytu;
- problemy z koncentracją, nadaktywność ruchową, bóle mięśni i stawów;
- zaburzenia snu, bezsenność, czy też zgrzyta zębami podczas snu;
- rozpoznaną niedokrwistość z niedoboru żelaza, utratę masy ciała.
Objawy wymienione powyżej często są charakterystyczne również dla innych schorzeń, dlatego warto codziennie, bacznie obserwować dziecko, starać się zapamiętywać wszelkie symptomy i analizować w szerokim ujęciu.
Jak wykryć pasożyty u dzieci?
Najbardziej powszechną metodą wykrywania obecności pasożytów w organizmie jest badanie kału na ich obecność. Badania molekularne należą do najczulszych i najbardziej specyficznych metod stosowanych w diagnostyce pasożytów w kale. Test pozwala na wykrycie pasożytów przy niskiej intensywności zarażenia, poniżej progu wykrywalności standardowych metod mikroskopowych.
W genXone diagności laboratoryjni wykonują takie badania w naszym Laboratorium Diagnostyki Molekularnej. W ofercie badań molekularnych (z zastosowaniem techniki Real-Time PCR) wykrywamy materiał genetyczny (DNA) następujących pasożytów jelitowych:
- Tęgoryjec z rodzaju Ancylostoma (Ancylostoma spp.),
- Glista z rodzaju Ascaris (Ascaris spp.),
- Owsik ludzki (Enterobius vermicularis),
- Mikrosporydia (Enterocytozoon spp./Encephalitozoon spp.),
- Tasiemiec z rodzaju Hymenolepsis (Hymenolepis spp.),
- Nekator amerykański (Necator americanus),
- Węgorek z rodzaju Strongyloides (Strongyloides spp.),
- Tasiemiec z rodzaju Taenia (Taenia spp.),
- Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura).
Badanie jest przeprowadzane w sposób bezinwazyjny, nie niesie więc ze sobą niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka. Wystarczy zamówić zestaw pobraniowy, pobrać próbkę kału i odesłać materiał do laboratorium genXone. Test w sprzedaży dostępny jest TUTAJ. Pasożyty jelitowe identyfikujemy podczas jednej analizy co znacznie skraca czas oczekiwania na wynik, a tym samym pozwala na szybkie i właściwe wdrożenie leczenia.